Moudrý průvodce

V říjnu 2016 jsme uspořádali první školení pro moudré průvodce. Tento rok pořádáme další školení, takže pokud jste prošli léčbou na dětské onkologii a máte chuť se zapojit, jste mezi námi vítaní!

O školení

Školení je určeno především pro ty z Vás, kteří v minulosti sami prošli léčbou na dětské onkologii a tuto zkušenost by rádi využili pro podporu aktuálně léčených.

Během společně stráveného víkendu si povídáme o tom, co může dobrovolník léčenému nabídnout a co naopak může léčený nabídnout dobrovolníkovi, jaké zásady dodržovat, aby naše přítomnost na oddělení byla užitečná, a jak zužitkovat vlastní zkušenost pro poskytnutí podpory druhému člověku. Prostor věnujeme také sdílení a učení se od sebe navzájem. Program není fyzicky náročný, ale některá z témat mohou být těžká, je proto dobré s tím předem počítat. Školení probíhá pod vedením paní psycholožky s bohatými zkušenostmi z oddělení dětské onkologie.

Účast je vhodná i pro ty, kteří si nejsou jistí, jestli se Moudrým průvodcem skutečně chtějí stát. Školení je tady od toho, abychom si ujasnili, co dobrovolnictví obnáší a jestli je to činnost, které se chcete věnovat. Účast na školení neznamená automatický vstup na oddělení, společně nejprve zvážíme, jestli byste se v roli mentora cítili dobře.

Pokud Vás nabídka zaujala, sledujte naše webové a facebookové stránky stránky – o termínu dalšího školení vás budeme včas informovat. Případné dotazy nám pište na mentoring@spolecne-k-usmevu.cz.

O Moudrých průvodcích:

Projekt mentoring programu je jedním ze záměrů, který stál za vznikem našeho spolku. Myšlenka, že se vyléčení pacienti vrací na oddělení dětské onkologie v pozicích “moudrých průvodců”, jak lze také slovo mentor přeložit, nám připadá smysluplná. Někteří z nás již v roli dobrovolníků na oddělení docházeli. Jednalo se však spíše o hraní s dětmi, pomoc s učením či povídání o běžných věcech. Rádi bychom však některým umožnili vystupovat také přímo v rolích vyléčených pacientů, z jejichž zkušenosti mohou pacienti, rodiče, blízcí či zdravotnický personál čerpat.

Koncept mentoring programu jsme získali v zahraničí, např. ve Vídni již běží dlouhodobě a mají s tímto projektem výborné zkušenosti. Z jejich poznatků za léta fungování také víme, že je potřeba být na roli mentora řádně připraven a je potřeba pečlivě zvážit své možnosti. Přeci jen se jedná o kontakt s lidmi, kteří jsou v náročné situaci, a i když jsme si ji sami zažili, je na místě být připraven na citlivou komunikaci.

Další školení pro moudré průvodce proběhne v červnu roku 2018. Budeme moc rádi, když se k nám připojíte! Moudrým průvodcem se může vyléčený pacient stát po dovršení 18 let, ale zúčastnit školení se můžete i dříve.

Rádi bychom získali zkušenosti a dovednosti, ze kterých by vznikla metodika tohoto projektu, kterou bychom mohli šířit i po dalších klinikách v rámci České republiky. Momentálně působíme při Klinice dětské onkologie Brno, kde jsou této myšlence velmi otevřeni a máme jejich plnou podporu.

  
Magistrát města Brna
               Stavební firma LaVaRoss s.r.o.